Jdi na obsah Jdi na menu
 


PILATUS PORTER EP 1100mm

29. 4. 2012

 

pilatus.jpg 

cena : 1390,-

Porter a jeho modernizované provedení Turbo Porter s turbovrtulovým motorem švýcarské firmy Pilatus patří už od roku 1959, kdy vzlétl první prototyp, mezi stálice mezi malými dopravními letadly s krátkým vzletem a přistáním (STOL). Kromě mateřské továrny jej v licenci vyráběla i americká firmy Fairchild-Hiller a Portery/Turbo Portery se i díky tomu rozšířily do vojenských letectev po celém světě stejně tak jako poctivě a věrně slouží v "malé dopravě" nad pouštěmi i sněžnými pláněmi. Tam všude se osvědčuje schopnost vzlétnout z neupravené plochy o délce fotbalového hřiště (tovární piloti mateřské firmy to ale zvládli i na poloviční vzdálenosti); velké dveře usnadňují manipulaci s nákladem, stejně jako vysazování parašutistů. Pilatus Porter drží také světový rekord ve výšce vzletu a přistání letadla s pevným křídlem (ledovec Dhaulagiri, 5750 m nad mořem).

Phoenix nabízí úhledný malý model klasické konstrukce vhodný pro začátečníky i rekreační letce. Pilatus Porter EP je velmi vhodný jako pokračovací model pro pilota, který již zvládl létání se Skylady nebo Bellancou 480, přičemž je možno plně využít palubní elektroniku i vysílač s nimi dodávaný.

Trup modelu je velmi lehké celobalsové konstrukce s prosklenou kabinou, laminátovým krytem motoru a odnímatelným krytem prostoru pro akumulátory na spodní straně. Křídlo je rovněž celobalsové, jednodílné, s křidélky ovládanými jedním servem v centroplánu; k trupu se upevňuje gumovými oky. Ocasní plochy jsou z lehké balsy, celý model je potažen nažehlovací fólií Oracover v atraktivních švýcarských barvách s nezbytnými velkými helvétskými kříži. Podvozek je ostruhový, s drátovými hlavními nohami a pevnou ostruhou.

Pro pohon vystačí i stejnosměrný motor řady 400 s přímým náhonem popř. s převodovkou 2:1, ale to pravé potěšení samozřejmě přináší střídavý motor třídy AXI 2212/xx a Li-poly akumulátory. Snadno lze pak dosahovat doby motorového letu 15-20 minut. Při volbě pohonné jednotky je třeba pamatovat na to, že délka podvozku omezuje průměr vrtule na max. 8 palců (cca 200 mm).

Stavebnice obsahuje: sestavený a potažený trup, křídlo a ocasní plochy, laminátový kryt motoru, drátový podvozek s lehkými pěnovými koly, drobné příslušenství, aršík samolepek a obrázkový návod ke stavbě